BLOG: Kwalitatieve huisvesting voor arbeidsmigranten: een duurzaam perspectief

Voldoende ruimte, een eigen slaapkamer en volop voorzieningen

In Nederland staat huisvesting voor arbeidsmigranten al geruime tijd ter discussie. Vaak worden ze weggestopt in opgestapelde wooncontainers. Op een locatie waar amper naar wordt omgekeken. Dat moet anders. Daarom ontwikkelen initiatiefnemer Peter van de Sandt, architect Coen Kessels en Michel van Wijk (Mecus) een uniek huisvestingsproject voor arbeidsmigranten.

Initiatiefnemer Peter van de Sandt van Flexwoning Personeelshuisvesting werkt al 25 jaar in de uitzendbranche. Hij is verantwoordelijk voor het inkopen van huisvesting in Nederland. Hij vindt de huisvesting voor arbeidsmigranten vaak schrijnend. Hij vertelt: “Ze zitten meestal op elkaars lip en hebben weinig sociale voorzieningen tot hun beschikking. Dit levert soms frictie op onderling, waardoor huisvesting voor internationale werknemers bij omwonenden regelmatig weerstand oplevert.”

Peter voegt toe: “Dit vraagstuk werd bij de gemeenteraad ingebracht door hierover telkens vragen te stellen. Zo hebben we het voor elkaar gekregen dat er onafhankelijk onderzoek is uitgevoerd door advies- en ingenieursbureau DGMR. Uiteindelijk kwam er vanuit de gemeente een Afwegingskader om 400 internationale werknemers te huisvesten, op een verantwoorde en humane manier, met maximaal 125 per initiatief. Een instrument (handvat) om bij te dragen aan verantwoorde gemeentelijke keuzes en het creëren van draagvlak. Kleinschalige projecten om de impact op de omgeving beheersbaar te houden en met een volume dat het nog mogelijk maakt er een goed beheer op te zetten.”

Michel: “Bij Mecus ontwikkelen we gebouwen, maar hebben we vooral onze focus op de mensen erachter. Daar sluit dit project naadloos op aan. Al gauw hebben we de eerste inspraakavonden georganiseerd voor het bedrijventerrein waar het stuk grond ligt. Daar hebben we video’s getoond van hoe wij het project in willen steken. We merkten dat de boodschap dat wij het écht anders willen doen, goed overkwam bij de bezoekers.”

Michel vult aan: “We houden de groepen per woonunit klein. En zorgen er zoveel mogelijk voor dat internationale werknemers die hetzelfde werk doen of eenzelfde achtergrond hebben, de gemeenschappelijke ruimte met elkaar delen. Zo voorkom je dat er frictie ontstaat. Het is bijvoorbeeld handig als de vier huisgenoten enigszins dezelfde dagelijkse routine hebben. Verder is er op het terrein een gebouw waar altijd een beheerder bereikbaar is. Hier is ook ruimte om met grotere groepen bij elkaar te komen. Bijvoorbeeld om te sporten, te kaarten of om voetbal te kijken en een gezellige avond te hebben. Er is ook een onderwijsruimte voor cursussen en een computerruimte.”

Sociale voorzieningen
Een zorg van het bedrijventerrein was dat de internationale werknemers over het terrein zouden dwalen wanneer ze niet aan het werk zijn. Peter: “Deze mensen zijn ver van huis, dan ligt verveling op de loer. Daarom creëren we een sociale zone op het terrein. Bijvoorbeeld met een basketbalveld, trapveld, sociale ontmoetingsplekken en outdoor fitnessapparaten. Bovendien staan er leenfietsen bij het beheerdersgebouw zodat ze naar het dorp kunnen fietsen. Na onze presentatie van deze plannen, hebben we deze zorgen op de tweede participatieavond niet meer gehoord.”

Omgevingsvergunning en bestemmingsplanwijziging
De omgevingsvergunning is inmiddels ingediend. Coen: “We wachten nog op de beoordeling van onze aanvraag voor de bouw van de modulaire units en het afwijken van de huidige bestemming voor 15 jaar. Daarna kunnen we hopelijk snel aan de slag om een mooie plek neer te zetten voor internationale werknemers. Waar ze zich welkom voelen tijdens hun vaak korte verblijf in deze regio.”

Meer nieuws en blogs